Aktualności » Folie polimerowe, monomerowe czy wylewne – jak dobrać materiał do oklejania aut?
Strona główna » Aktualności » Folie polimerowe, monomerowe czy wylewne – jak dobrać materiał do oklejania aut?

Folie polimerowe, monomerowe czy wylewne – jak dobrać materiał do oklejania aut?

Oklejanie aut folią to rozwiązanie rozpowszechnione wśród właścicieli samochodów, służące zwłaszcza celom reklamowym, a w mniejszym stopniu również i estetycznym. Efekt reklamowy uzyskuje się głównie poprzez oklejanie samochodów banerami firmowymi. Folia umożliwia też opcję zmiany barwy samochodu bez usuwania pierwotnego lakieru, a dodatkowo działa na niego ochronnie, zabezpieczając przed drobnymi uszkodzeniami o charakterze mechanicznym. Inną zaletą używania folii w celach estetycznych jest uzyskanie połysku powierzchni bez konieczności uprzedniego jej polerowania lub woskowania.

Typy oraz właściwości folii samochodowych

Właściciele pojazdów decydujący się na oklejanie aut każdorazowo stają przed koniecznością doboru materiału dostosowanego do ich potrzeb, a także zasobności portfela. Do wyboru mają 3 następujące produkty: folię polimerową, monomerową oraz wylewną. Każda z nich charakteryzuje się nieco innymi właściwościami, w tym trwałością, dostosowaniem do określonego rodzaju powierzchni, wytrzymałością kleju lub jakością druku wykonanego na folii.

Folia monomerowa

Wspomniana folia jest najtańszą spośród wymienionych opcji. W związku z tym charakteryzuje się jednak niższą jakością użytkowania, szacowaną na ok. 3 lata. Ze względu na swoje właściwości nadaje się wyłącznie do krótkoterminowego oklejania powierzchni płaskich w formie naklejek albo wklejek.

Folia polimerowa

Cechuje się większą elastycznością oraz wytrzymałością niż monomerowa, jak również mocniejszym klejem i lepszą jakością uzyskiwanego na niej druku. W efekcie jest chętnie stosowana w branży reklamowej. Jej dodatkową zaletę stanowi możliwość bezproblemowego zaaplikowania na powierzchnie lekko wypukłe. Pod względem cenowym oraz jakościowym stanowi rozwiązanie kompromisowe pomiędzy folią monomerową a folią wylewną. Trwałość sięga 7 lat.

Folia wylewna

Folia wylewna to wariant niezwykle wytrzymały. Wyróżnia się też największą plastycznością ze wszystkich wymienionych, a co za tym idzie – doskonale dopasowuje się do powierzchni. Trwałość to nawet 10 lat.

facebook